Czym jest przekierowanie 301 ?

Pozycjonując serwis www bardzo ważnym elementem jest przekierowowanie 301. Ale co to tak właściwie jest. Posiadając jeden serwis np serwis.pl to musimy pamiętać iż wyszukiwarki bardzo często odbierają taką stronę jako dwie strony czyli www.serwis.pl i serwis.pl. Aby 2 serwisy złożyć w jeden należy zrobić przekierowanie 301 z linku z przedrostkiem www do linku bez tego przedrostka ( lub też odwrotnie). Przekierowania dokonujemy za pomoca pliku .htaccess. Aby zrobić takie przekierowanie nasz plik .htaccess powinien wyglądać następująco:

#(przekierowanie 301 z serwis..pl na www.serwis.pl

RewriteCond %{HTTP_HOST} serwis.pl$
RewriteRule ^(.*)$ http://www.serwis.pl/$1 [R=301,L]

Mówiąc o przekierowaniu trzeba powiedzieć o typach przekierowań. Możemy wyróżnić przekierowania wewnętrzne i zewnętrzne.

  • Przekierowanie wewnętrzne – jest to przekierowania w obrębie danego serwisu. Przykładowo jedna z naszych podstron przestaje działać lub zmienia się jej adres URL. Mamy jednak wejścia na tą podstronę i tutaj możemy przekierować ruch na naszą nową stronę. Przykładowo możemy zrobić przekierowanie 301 z www.serwis.pl/stara-oferta.html na www.serwis.pl/nowa-oferta.html

przekierowanie zewewnętrzne – jest to przekierowanie np z jednej domeny na drugą. Przykładowo jeżeli posiadamy serwis i okazało się że musimy zmienić adresu domeny jednak nie chcemy tracić efektów długotrwałego i kosztownego pozycjonowania robimy więc przekierowanie z Domeny A na domenę B. Np Z www.serwis.pl na www.serwis.com bo przykładowo nasza strona rozszerza swoją działalność i jest już skierowana nie tylko do odbiorców Polskich ale też do osób z zagranicy. Przykład użycia takiego przekierowania:

# (zewnętrzne przekierowanie 301 z www.serwis.pl na www.serwis.com
RewriteCond %{HTTP_HOST} www.serwis.pl$
RewriteRule ^(.*)$ http://www.serwis.com/$1 [R=301,L]

Przekierowanie 301 a 302 ?

Mówiąc o przekierowaniu 301 trzeba też poruszyć temat przekierowania 302. Czym one tak właściwie się różnią ? Oba po cześci pełnią podobne funkcje jednak przekierowanie 301 jest to przekierowanie stałe , jeżeli zrobimy takie przekierowanie nie ma już odwrotu. Natomiast przekierowanie 302 to przekierowanie tymczasowe które zrobimy które nie jest dosyć wiarygodne dla robotów indeksujących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *