Optymalizacja strony pod AdSense

Optymalizacja reklam AdSense na stronie jest bardzo ważna. Dzięki niej jesteśmy wstanie zwiększyć swój dochód z tego programu partnerskiego. Przede wszystkim reklamy powinny wtapiać się w stronę tzn nie powinno być widać że jest to reklama tylko że jest to część serwisu.Oczywiście przy wstawianiu reklam musimy pamiętać ile tak naprawdę tych reklam możemy wstawić na nasz serwis. O tym możesz przeczytać tutaj. Wracając do optymalizacji reklam AdSense ja jestem zwolennikiem reklam tekstowych. I tutaj trzeba powiedzieć jak je zoptymalizować. Zaczynamy od zalogowania się do panelu AdSense. Przechodzimy do zakładki Moje reklamy po czym klikamy na przycisk Nowa jednostka reklamowa.

Tworząc reklamę nadajemy jej nazwę oraz możemy dodać ją do wybranego kanału.

Co to jest kanał?

Kanał jest to pewna grupa do której będziemy przypisywali dane reklamy. Dzięki temu będziemy wiedzieli ile reklamy na danej stronie zarabiają i czy jest rentowna a ile reklamy na innej stronie.

Następnie przechodzimy do wyboru rozmiaru reklamy. Wybieramy przykładowo Reklamę tekstową i musimy do niej odpowiednio dopasować kolory.

Ale za nim to zrobimy robimy sobie Screen naszej strony i za pomocą jakiegoś Color pickera lub w np photoshopie za pomocą narzędzia do pobierania kolorów pobieramy kolor tła z naszego screena w miejscu gdzie ma być wstawiona reklama. Czyli np mamy zieloną stronę to tło naszej reklamy musi być zielone. Teraz czas na dobór koloru tytułu. Ja osobiście najczęściej do tego celu używam koloru który u mnie na stronie ma nagłówek H1. Czyli tak samo jak przedtem klikamy color tickerem na czcionke H1 i wstawiamy kod koloru do naszej reklamy. I tak samo robimy też z tekstem. ( Kolor zwykłego tekst najczęściej różni się od koloru tekstu H1 i choć może nie wiele ,warto skorzystać z tej metody bo ma to wielki wpływ na kliknięcia) Następnie wybieramy rozmiar czcionki ( na najczęściej używam największej zależnie od czcionki jakiej użyłem na stronie) po czym wybieramy typ czcionki. Jeżeli na stronie użyliśmy Ariala to tutaj też musimy wybrać arial. Klikamy Zapisz i pobierz kod po czym wyskakuje nam okienko z kodem który musimy wstawić na naszą stronę.

Jak rozmieścić reklamy na stronie ?

W tym celu warto zajrzeć do statystyk Google Analytics. Wybieramy naszą witryn po czym przechodzimy do zakładki Treść i klikamy na dole w przycisk „Analytics w treści strony „.

Po kliknięciu w ten przycisk otworzy nam się okno w którym zobaczymy naszą stronę w ramce i po kilku sekundach na niej pojawią  dane w liczbach gdzie użytkownicy najczęściej klikają / dokładnie w które miejsca. W miejsca gdzie odnotowujemy najwięcej kliknięć umieścimy nasze reklamy.

Przykład: na tym blogu zauważyłem iż użytkownicy klikają na samym dole aby przejść do następnych stron. Więc pod tym elementem umieściłem reklamy.

Kolory jak widać są dobrane a każdy użytkownik chcąc przejść na kolejną stronę na pewno zobaczy tą reklamę.

Analiza kliknięć na stronie jest bardzo ważna bo daje nam to dane dotyczące obszarów które użytkownicy pojawiający się na naszej stronie zwracają najwięcej uwagi.

Mówiąc o rozmieszczeniu reklam trzeba powiedzieć też o tym iż reklamy wcięte w tekst lub pomiędzy tekstem są bardzo efektywne.Wstawiając reklamy wcięte w tekst musimy pamiętać o kolorach aby reklamy te nie odróżniały się zbytnio od tekstu. Jednostki linków natomiast wstawiamy w miejscu menu , pod menu tak dobierając kolory aby wyglądały jako nawigacja strony. Warto wstawić jednostki reklamowe poziome pod top menu oraz pionowe w którymś z bocznych menu. Jak dla mnie najbardziej efektowne jednostki reklamowe to kwadraty o rozmiarach 250 x 250 px ; prostokąt o rozmiarach 300 x 250 px oraz pionowy szeroki wieżowiec o rozmiarach 160 na 600px.

Mówiąc o optymalizacji reklam nie ma ogólnych zasad bo ustawienie reklam zależy od wyglądu strony. Pamiętajmy że reklamy wstawiamy w tam gdzie mieści się merytoryczna treść to po co użytkownik wszedł na stronę oraz w miejscach nawigacji strony.

Podstawowe zasady zamieszczania reklam AdSense.


  • dobieramy kolory reklam tekstowych do kolorów tekstu jaki jest na stronie
  • dobieramy czcionkę w reklamach tekstowych taką jaka jest użyta na stronie
  • umieszczamy reklamy w pobliżu treści i miejsc nawigacyjnych
  • jeżeli sie da to wcinamy reklamy w tekst
  • reklama ma wyglądać tak aby nie wyglądała jak reklama tylko element strony

Przykład dwóch reklam wciętych w tekst

Przykład reklamy wciętej w tekst oraz użycia Linków tekstowych nad artykułem:

Przykład reklamy wciętej w tekst:

Przykład reklamy wciętej w tekst

Uff…chyba to tyle jeżeli mi się coś przypomni dopisze…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *