WinHTTrack Website Copier – darmowy program do kopiownia całych witryn www

Tym razem o programie jakim jest WinHTTrack Website Copier. Jest to świetne narzędzie które służy do kopiowania całych serwisów www. Program posiada duże możliwości za pomocą których możemy pobrać całe serwisy wraz ze wszystkimi plikami. Dodatkowo mamy możliwość ustalenia które pliki chcemy pobierać a które nie. Program ma wiele zastosowań z czego co sprytniejsi wykorzystają go do działań nielegalnych na przykład kradzieży plików. Wiele osób posiadając strony www bardzo często zapomina o bezpieczeństwie i odpowiednim ustawieniu CHMOdów na konkretnych plikach. A uwierzcie mi że takich stron jest bardzo wiele.  Ustawianie chmodów np 777 na wszystkie pliki to bardzo poważny błąd. Nie raz już zdarzyło mi się znaleźć backup całej bazy danych mySQL danego portalu umieszczony na serwerze FTP z ustawionymi CHMODAMI 777 dzięki czemu za pomocą takiego programu można sciągnąć taki plik bez problemu. Są też takie przypadki w których to administratorzy ustawiają nieodpowiednie chmody na pliki konfiguracyjne danego CMSa dzięki czemu po pobraniu takiego pliku można uzyskać takie dane jak dostęp do panelu czy też hasła do bazy mySQL. Tak więc należy pamiętać aby tworząc dany portal zawsze ustawiać odpowiednie CHMODy na konkretny pliki bo w przeciwnym razie może to skutkować poważnymi konsekwencjami. Co do programu jest bardzo prosty. Pierwszym elementem jest stworznie projektu i dodanie konkretnej strony którą będziemy zapisywać:

Dodajmy adres strony kopiowanej i ustawiamy opcje lustra czyli dodajemy rozszerzenia plików które chcemy aby się skopiowały oraz rozszerzenia z przedrostkiem minus ( – )

których nie chcemy kopiować. W ten sposób możemy np skopiować wszystkie pliki np z rozszerzeniem .rar oraz ustawić aby wszystkie inne pliki z innymi rozszerzeniami się nie kopiowały.

Ogólnie podsumowując program to jest to świetne narzędzie ale pamiętajmy iż musimy tego narzędzia używać z głową a także zgodnie z prawem i etyką. Założeniem twórców programu było to aby można było przyglądać dane witryny w trybie offline wraz z postępem i sprytem użytkowników  program jest coraz częściej używany do innych celów.